Clockwork Leopard'ın Kurulumu

Clockwork İşletim Sistemi'ni Kurmak İçin Bu Sayfadaki Yönergeleri Takip Edin

Clockwork Kurulum dökümantasyonuna hoş geldiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek Clockwork İşletim Sistemi'nin cihazınıza kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Not: Şu anda yalnızca Raspberry PI 3 (ARMV8) ve PC (X64 - X86) Mimarileri için Clockwork Leopard sürümleri yayınlanmıştır.

X64-X86 Mimarileri için Clockwork İşletim Sisteminin Kurulumu

Not: Bu kurulum işleminde, Clockwork'ün kurulacağı cihaza ek olarak bir de kurucu cihaza ihtiyaç duyulmaktadır.

İşletim Sistemi'nin tercih edilen RAW ISO dosyası http://clockworkos.com/download/ adresi üzerinden indirilir.

  1. İndirmenin ardından işletim sisteminin kurulacağı cihazın ana depolama birimi, bir SATA TO USB çevirici ile 2.bir cihaza bağlanır.

  2. Aşağıdaki komut ile,komut istemi üzerinde diske raw yazdırma işlemi gerçekleştirilir

dd if=/dizin/cw_leopard.raw of=/dev/sda1 status=progress

Not: if= buraya işletim sisteminin raw dosyasının 2.cihaz içerisindeki konumu gelmelidir.

of= buraya ise 2.cihaza SATA TO USB çevirici ile bağlanan ve CW Leopard işletim sisteminin kurulacağı Hard Disk'in /dev altındaki dizini belirtilir.

Bu işlemlerin ardından Hard Disk, SATA TO USB'den çıkarılarak hedef cihaza yerleştirilir. Böylece hedef cihaz başlatıldığında Clockwork İşletim Sistemi hazır olarak kullanıcıyı karşılar.

Yukarıdaki adımlar ile anlatılan teknik, RAW FLASH olarak bilinen bir kurulum tekniğidir. Kendi Akıllı telefonlarda veya MacBook cihazlarda işletim sistemi cihaza bu yöntem ile kurulmaktadır.

Clockwork Leopard , henüz gelişmekte olan, Alfa sürümü altında geliştirilen bir işletim sistemidir. Beta sürümü ile bir kurulum medyası -BIIF- (Bootable Installing ISO File) yayınlanması hedeflenilmektedir.